blog-3

Sistem Yöneticisi

26.10.2020 19:35:50

Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bitcoin, internet aracılığıyla kullanılan, hiçbir merkezi otoriteye veya aracı kuruma bağlı olmayan, sanal bir para birimidir. Bu sanal para birimiyle kişiler ya da kurumlar tıpkı gerçek parayla yaptıkları gibi harcama yapabiliyor ya da para kabul edebiliyor.

Sembolü: ฿, kısaltması ise BTC olan Bitcoin; virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Bitcoinin, Satoshi Nakamoto tarafından icat edildiği söylense de mucidinin gerçek isminin bu olup olmadığı bilinmiyor. Sistemi icat eden kişiden, Bitcoini icat ettikten yaklaşık bir yıl sonra haber alınamamaya başlamıştır. Sistem kurulduğunda 21 milyon Bitcoin ile sınırlı olarak kurulmuş ve bugüne kadar 12 milyondan fazla Bitcoin dolaşıma girmiş bulunuyor. Yeni Bitcoinlerin dolaşıma girebilmesi için 16 haneli bir şifreyi çözmek gerekiyor. Şifreyi çözen kişi 25 adet Bitcoin kazanıyor.

1 BTC Kaç TL Eder?

1 BTC = 2543.78074 TL veya 1 TL = 0.00039 BTC

Yukarıda verilen kurlar bugüne aittir (30.11.2016). Bitcoinin kuru da ulusal paraların birbiri karşısındaki kuru gibi arz ve talebe göre piyasada belirleniyor. Buna karşılık piyasaya sürülecek Bitcoin miktarı eğer 21 milyonla sınırlı kalacaksa Bitcoinin diğer paralara karşı önemli bir değer kaybıyla karşı karşıya kalmayacağını tahmin etmek mümkün. Aksine Bitcoin ilk çıktığı andan bu yana diğer paralara karşı hızla değer kazanmış durumda. 22 Ekim 2013’te 1 Bitcoin 730 USD ederken bugün 830 USD ediyor.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

-Cüzdanınızı Seçin:

Bilgisayarınıza ya da akıllı telefonunuza Bitcoin cüzdanını yükledikten sonra ilk Bitcoin adresiniz yaratılacak ve ihtiyacınız olursa yenilerini yaratabileceksiniz. Bu adresleri herkesin görmesini sağlayarak arkadaşlarınızın size ödeme yapmasını ve tersini sağlayabilirsiniz. Yani elektronik posta sisteminin oldukça benzeridir fakat Bitcoin adresleri sadece bir işlem için kullanılmalıdır. Kişiler, internette oluşturdukları sanal cüzdanlarda Bitcoin paralarını saklayabiliyor ve bu cüzdanlar aracılığıyla işlem yapabiliyor. Bu cüzdanlar için kişilerin bilgilerine gerek duyulmuyor. Yani Bitcoin’i reel paradan farklı kılan en önemli şey kişilerin kimliklerini açıklamadan para işlemleri yapmalarına olanak sağlaması. Mal ve hizmet alımlarında, yatırımlarda, para kabullerinde kişilerin isimlerinin açıklanması gerekmiyor.

-Bitcoin Sahibi Olun:

Mal ve hizmet karşılığı bir ödeme olarak, arkadaşınızdan veya yakında tanıdıklarınızdan satın alarak bitcoin edinebilirsiniz. Direk banka hesabınızdan takasla da alabilirsiniz.

-Bitcoinlerinizi Harcayın:

Bitcoin kabul eden hizmet ve mağazaların sayısı dünyanın dört bir yerinde artmaktadır. O mağazalara Bitcoin ile ödeme yapabilir ve deneyiminizi değerlendirerek bu tür işletmelerin daha tanınır olmasını sağlayabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Kabul Edilir?

-İşlem Ödemeleri:

Kendi ödeme işlemlerinizi ve faturalarınızı kendiniz yapabilir veya bunlar için tüccar servislerini kullanabilir ve kendi para biriminizde yada bitcoin olarak para yatırabilirsiniz. Bir çok mağaza ve işletme müşterilerinin telefonlarından ödeme yapabilmesi için tabletlerini yada cep telefonlarını kullanırlar.

-Muhasebe ve Vergi:

Mağazalar çoğunlukla fiyatları kendi para birimlerine göre gösterir ve yatırırlar. Diğer durumlarda, Bitcoin yabancı para birimlerine benzer olarak çalışır. Hükümetinizle alakalı vergiler hakkında en uygun bilgi için, bilgili bir muhasebeci ile görüşmelisiniz.

-Daha Fazla Tanınmasını Sağlayın:

Bitcoinlerini harcamak için çeşitli yollar arayan kullanıcıların sayısı giderek artmakta. Siz de şirketinizi online dizinlere ekleyerek onların size ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca Bitcoin logosunu web sitenizde ya da mağazanızda gösterebilirsiniz.

Bitcoin’in avantajları nelerdir?

Ödeme özgürlüğü:

Dünyanın çoğu yerinde, herhangi bir zamanda, herhangi bir miktarda para gönderip almak mümkün. Banka tatilleri yok. Sınırlar yok. Zorunlu limitler yok. Bu durum Bitcoin kullanıcılarına paralarını tam kontrol etme imkanı sunar.

Çok düşük ücretler:

Bitcoin ödemeleri şu anda ya hiç bir ödeme yapılmadan ya da çok düşük bir ücretle gerçekleşmektedir. Kullanıcılar işlemlere bu ücretleri ekleyerek, ağ tarafından işlem onay hızını arttırarak öncelik sağlayabilirler. Ek olarak, o an gerçekleşen işlemlere yardım eden bir mağaza işlemcileri vardır. Bitcoinleri yasal para birimine çevirir ve bu gelirleri doğrudan mağazanın banka hesabı günlüğünde biriktirir. Bitcoin bütün bu servisleri ile kredi kartları ağlarından çok daha düşük işlem ücreti önerebiliyor.

Mağazalar için daha az risk: Bitcoin işlemleri güvenlidir, geri alınamazlar ve müşterilerin kişisel veya gizli bilgilerini içermezler. Bu mağazaların dolandırıcılıktan ve benzeri sebeplerden para kaybetmelerini önler.

Güvenlik ve kontrol:

Bitcoin kullanıcıları, işlemleri üzerinde tam kontrole sahiptir; diğer ödeme yöntemlerinde başınıza gelebilecek istenmeyen ya da habersiz ödemelerin mağaza tarafından alınabilmesini imkansız kılar. Bitcoin ödemeleri yapılacak işlemler, kendi kimlik bilgilerinizi göstermeden de yapılabilir. Bu kimlik hırsızlığına karşı güçlü bir önlemdir. Bitcoin kullanıcıları ayrıca bitcoinlerini şifreleyerek ya da yedekleyerek koruyabilirler.

Şeffaf ve tarafsız:

Bitcoin para kaynağını ilgilendiren tüm bilgiler hazır halde blok zincirinde isteyen herkesin doğrulaması ve kullanmasına hazırdır. Hiçbir kuruluş veya şahıs; Bitcoin protokolünü kontrol veya manipüle edemez çünkü şifresel olarak güvenlidir.

Bitcoin’in dezavantajları nelerdir?

Kabul Edilme Oranı:

Birçok kişi hala Bitcoinden habersiz. Her gün birçok işletme Bitcoin kullanmaya başlıyor ve avantajlarından yararlanıyor. Fakat bu liste hala çok kısa ve ağ etkisi ile faydalarının artması için uzamak zorunda.

Dalgalanma:

Tedavüldeki Bitcoinlerin toplam değeri ve Bitcoin kullanan işletmelerin sayısı hala düşük. Bu yüzden, nispeten daha küçük olaylar, ticaretler veya işletme faaliyetleri ciddi ölçüde fiyatı etkiliyor. Teoride, Bitcoin piyasaları ve teknolojisi olgunlaştıkça bu fiyatlarda görülen bu dalgalanma azalacaktır. Dünya daha önce hiç böyle kurmaca bir para birimi görmedi, bu yüzden nasıl ilerleyeceğini hayal etmek gerçekten çok zor.

Devam eden geliştirmeler:

Bitcoin yazılımı hala beta sürümündedir ve bir çok tamamlanmamış özelliği geliştiriliyor. Yeni araçlar, özellikler ve servisler bir çok kişi tarafından kullanılması ve daha güvenli bir Bitcoin için geliştirilmeye devam ediliyor. Bunlardan bazıları şimdilik herkese uygun değil. Birçok Bitcoin işletmesi hala çok yeni ve sigorta sunamıyorlar. Bitcoin gelişmekte olan bir yazılım diyebiliriz.

Bitcoin ile ilgili BDDK’nın yaptığı basın açıklamasında ise Bitcoinin dezavantajları ve riskleri daha çok göz önünde tutulmuştur: http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Duyurular/Basin_Aciklamalari/12574bitcoin_hk_basin_aciklamasi.pdf

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor