blog-3

Sistem Yöneticisi

7.04.2020 10:25:48

Microsoft'un yapay zekası, konferans görüşmelerinde istenmeyen sesleri filtreliyor

Bir çoğumuz corona virüs salgını yüzünden günlerdir evden çıkmıyor, hatta ülkemizde bile büyük bir kesim evden çalışmaya devam ediyor. Evden çalışma her ne kadar kulağa keyifli gibi gelse de aslında bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu zorluklardan en önemli hiç şüphesiz iletişim. Zira özellikle ekip çalışmalarında çalışanların daimi olarak iletişimde bulunması gerekiyor, bir arada olmayınca da bu konuda bazı aksaklıklar yaşanabiliyor. Neyse ki günümüz teknoloji çağı ve birden çok video konferans uygulaması bu dönemde çalışanların yardımına koşuyor.

Tercih edilen uygulamalar şirketlere göre değişkenlik gösterse de değişmeyen önemli bir nokta var; arka plan sesleri. Ekip arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmanız güzel bir gelişme, ancak konuşma esnasında o arkadaşlarınızın yediği cipsin sesini duymak istemezsiniz diye düşünüyorum. Fakat özellikle sıkıntıdan kendimizi abur cubura verdiğimiz şu günlerde bu sorunun önüne geçilebilecek çözümler de üretiliyor.

 

Microsoft, bir süredir sesli sohbet sorunları üzerinde çalışıyor. Geçen yıl şirket, önceden kaydedilmiş bir videodan arka plan sesini nasıl kaldırabileceğimizi göstermişti. Ayrıca, Skype uygulamasıyla aynı anda en fazla 50 kişinin görüntülü sohbet etmesine izin vermenin yolları da bulundu. Şirketin yeni yazılımının ise bu yıl içinde kullanıma sunulacağı belirtiliyor. Tarih tam olarak belli olmasa da içinde bulunduğumuz dönemin süreci hızlandıracağını söylememiz mümkün.

Son olarak Microsoft Teams'in son 1 haftada 44 milyon günlük aktif kullanıcıya ulaştığını da hatırlatalım.

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor