blog-3

Sistem Yöneticisi

3.05.2019 09:21:19

Otomasyon Yazılımı Nasıl Geliştirilir?

Günlük hayatta birçok işin yapılmasında genel olarak insan emeğine ihtiyaç duymaktadır. Bu emek fiziksel olarak harcanan çaba olabileceği gibi zihinsel olarak harcanan çaba da olabilmektedir. Bu noktada yapılacak bir işin bir insanla bir makine arasında paylaşımını sağlayan sistemlere otomasyon adı verilmektedir.

Otomasyonlar da yapılan işin paylaşımına göre emeğin daha fazla harcandığı yarı otomasyonlar ve makine gücünün daha fazla harcandığı tam otomasyonlar bulunur. İnsan hayatına iş yaşamı içerisinde katkılar sağlayan bu sistemler için otomasyon yazılımı adı verilen bir bilişim teknolojisi kullanılmaktadır. Bu Teknoloji sayesinde günlük hayatta birçok işin gerçekleştirilmesinde pratiklik sağlayan ve insan emeğine yardım eden yazılımlar geliştirilmekte ve bu yazılımlarla iş yükü azaltılmaktadır.

İşletmelerde ve endüstriyel alanda otomasyon yazılımı uygulamaları sayesinde işlerin yürütülmesinde büyük pratiklik sağlanmaktadır. İş sistemlerinin, iş düzenlerinin ve yapılacak işlemlerin planlarının düzenlenmesi noktasında büyük avantaj sağlayan bu yazılımlar yazılım geliştiricileri tarafından özel olarak işletmeler için geliştirilmektedir. Bazen özel olarak bir iş kolu yahut işletme için belirli otomasyonlar üretilebilmektedir.

Otomasyon Yazılımı Nasıl Yapılır

Tarihsel gelişim içerisinde otomasyon ilk defa sanayi devriminden sonra ortaya çıkan ve makinelerin insan gücünün bir kısmının yerini almasıyla gelişen durumdur. Bilgisayarın icadı sayesinde elektronik ve teknoloji kanallarında gelişmeler kaydedilerek otomasyon yazılımı geliştirme noktasına girilmiştir. Bilgisayar sistemleri üzerinde yazılımcılar tarafından geliştirilen otomasyon sistemleri, bir işletmedeki tüm sistemi veya bir fabrikanın tüm denetimini yazılım üzerinden gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

İşletmelerde büyük kolaylıklar sağlayan, personel ve kontrolü işlemlerinde azalma imkanı veren, işletmenin ilerleyişin de stabil bir sistem sağlayan otomasyonlar hata oranları çok düşük olduğu için günümüzde özellikle sanayi tesislerinde çok sık bir şekilde tercih edilmektedirler.

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor