blog-3

Sistem Yöneticisi

18.02.2019 23:10:12

POP3 Nedir? POP3 ile IMAP Arasındaki Fark Nedir?

İnternet yaygın olarak kullanılmaya başlandığı günden beri elektronik posta oldukça önemli bir yere sahiptir. İletişim kurmanın oldukça hızlı hale ilk gelişi, elektronik posta ile birlikte olmuştur. Bilindiği üzere internet üzerinden saniyeler içerisinde iletilmek istenen mesajın veya dosyanın, muhatap kişiye gönderilmesini sağlayan bir sistemdir. Elektronik posta kullanmak için ise gereken bazı şeyler vardır. Bunların başında da POP3 gelir.

 

14 Elektronik postaları görüntüleyebilmek ve bilgisayarınıza kaydedebilmek için bu sisteme ihtiyaç duyulur. Başka bir bilgisayardan size gönderilen elektronik postaların eksiksiz ve sağlıklı bir biçimde görüntülenebilmesini bu sisteme borçluyuz. Yani internet iletişimi açısından oldukça hayati bir rol oynayan bir unsurdur.

 

Elektronik posta iletişiminde, yalnızca POP3 değil, IMAP adı verilen bir sistem de kullanılmaktadır. IMAP sistemi POP3 sistemine göre oldukça karmaşık ve gelişmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonlar daha ön plana çıktığından, IMAP sistemi de buna bağlı olarak daha çok kullanılmaya başlamıştır. IMAP Sisteminde çok yönlülük ön plandadır. Yalnızca bilgisayar üzerinden değil, mobil ağ üzerinden de elektronik postalarınıza verimli ve sağlıklı bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

 

POP3 ve IMAP Arasındaki Farklar

 

Bu iki sistemin aralarındaki en büyük fark, POP3 sisteminde elektronik postalar bir bütün halinde gözükürken, IMAP sisteminde yalnızca ana başlık şeklinde gözükür. POP3 protokolünü kullanırken, elektronik postalarınız bilgisayarınıza kaydedilir ve yalnızca buradan erişim sağlanır. Ondan bir şekilde elektronik postalarınıza erişmeniz söz konusu değildir. Dolayısıyla bu da günümüzde senkronizasyon problemlerine yol açmaktadır ve bu nedenle IMAP daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun haricinde iki protokol arasında önemli sayılabilecek bir fark bulunmamaktadır. Çünkü temelde iki protokol de, elektronik postaların bir kullanıcıdan diğer kullanıcıya verimli ve eksiksiz olarak ulaşılmasını hedefler. Ek olarak IMAP sisteminde güncellemeler otomatik olarak yapılır ve bir cihazda yapılan güncellemeyi başka bir cihazda tekrardan yapmanıza gerek kalmaz.

 

Hangi Protokolü Kullanmak Gerekir?

 

Günümüzde hangi protokolün kullanılacağı genellikle otomatik olarak elektronik posta sunucusu tarafından belirlenir. Bu, günlük kullanıcılar için yararlı bir şeydir. Hangi ayarın daha doğru olduğu, hangi ayarın nereden yapılacağı gibi kafa karıştırıcı sorunlarla uğraşmanızı engeller. Fakat tabi ki Outlook gibi elektronik posta sunucularında POP3 ve IMAP ayarları yapılabilir. Hangi protokol sizin için uygunsa onu seçip bu protokol üzerinden bağlantı sağlayabilirsiniz. Hangi protokolün kullanıldığı, sizin elektronik posta performansınızı çok fazla etkilemez. Yalnızca kullanım açısından birtakım farklılıklar sunar ve bu da kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu nedenle bu noktada hangi protokolün daha iyi olduğu sorusundan ziyade hangi protokolün, sizin kullanım amacınıza uygun olduğu sorusunu akla getirmek daha yararlı olacaktır.

 

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor