blog-3

Sistem Yöneticisi

16.07.2021 01:09:32

React Native Nedir, Ne İşe Yarar?

React Nedir?

React Native'in ne olduğuna geçmeden önce React'ın ne olduğuna bakmamızda fayda var. React, kullanıcı arayüzleri (UI) geliştirmeye yarayan açık kaynak kodlu Javascript kütüphanesidir. Component (bileşen) dediğimiz küçük ve izole parçalar sayesinde karmaşık arayüz birimlerini oluşturmanıza olanak tanır.

React Native Nedir?

"Learn Once, Write Anywhere" bir kez öğrenin, her yere yazın sloganı ile Facebook tarafından oluşturulan ve 2015 Mart ayında GitHub'da paylaşılıp kullanıma sunulan React Native, Javascript kütüphanesi olan React'ı kullanarak Android ve iOS cihazlarda mobil uygulama oluşturmayı sağlayan bir yazılım çerçevesidir.

 

React Native Avantajları

 

  • React Native, cross-platform yani birden fazla işletim sisteminde çalışabilen uygulamaları destekler. Cross-platform olması ise uygulamanın geliştirilme maliyetini azaltır ve zamandan tasarruf sağlar.

  • React Native, nispeten basit, hızlı ve etkilidir.

  • Uygulamaların daha hafif ve daha hızlı olmasını sağlar, kullanıcı arayüzü (UI) odaklıdır.

  • React Native çerçevesinin son yıllarda popülerlik kazanmasının bir başka nedeni ise, çerçevenin tek seferde her iki platform için de uygulama geliştirilebilmesini sağlıyor olmasıdır. Yani, Android uygulaması geliştirmek için Java programlama dilini, iOS uygulaması geliştirmek için Swift programlama dilini öğrenmeye gerek kalmadan Javascript konusunda uzman olan geliştiriciler için harika bir seçimdir.

  • React Native ile uygulama geliştirirken bir kod yazdığınızda çalıştırılmaya ihtiyaç duymadan canlı yeniden yükleme özelliği (Live Reload) ile kodunuzda yaptığınız değişiklikleri anında görebilirsiniz.

  •  

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor