blog-3

Sistem Yöneticisi

15.04.2021 12:56:30

Robotlar İçin Özelleştirilmiş Beyinler

Yapay zeka araştırmacıları robotları daha hızlı, daha güçlü ve çevrelerinden daha bilinçli hale getirmek amacıyla robotlar  için özelleştirilmiş beyinler üretiyor.

 

MIT ve Harvard Üniversitesi’nden bir ekip, hiper-spesifik bilgisayar çiplerinin, tıpkı bir insan vücudundaki beyin fonksiyonları gibi, makinelerin de fiziksel kabiliyetlerini hesaplayıp onların bu potansiyellerinin sınırlarını zorlamalarına imkan tanıyacağını düşünüyorlar.

MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndan (CSAIL) baş araştırmacı Sabrina Neuman, motorların güçlü olduğundan fakat asıl merak edilenin robotların kafaları olduğundan bahsetti. Robotun fiziksel düzeni ve algılama yetenekleri gibi donanım kurulumunu hesaba katan çipler, insansı robotların insanlarla daha doğal bir şekilde etkileşime girmesine ve daha önce imkansız görülen görevleri yerine getirmesine imkan sağlayabilir.

Araştırmanın ortak yazarlarından biri olan Harvard’dan Brian Plancher şunları söyledi: “Robotların sahaya yerleştirilmesi ve insanların etrafındaki aktif ortamlarda güvenli bir şekilde çalışması için çok hızlı düşünebilmeleri ve tepki verebilmeleri gerekiyor. Mevcut algoritmalar, mevcut CPU donanımında yeterince hızlı çalıştırılamaz.”

Belirli bir donanım parçası için tasarlanmış son derece özelleştirilmiş çipler yeni bir fikir değil. Mesela iPhone’lar şu anda bunları kullanıyor ancak modern robotlar şu anda sadece işlevlerini yerine getirmek için yazılım çalıştıran standart çiplere güveniyor. Robomorfik bilgi işlem adı verilen yeni yaklaşım, Dr Neuman ve ekibinin, yavaş bir saat hızında çalışmasına rağmen, özelleştirilmiş olmayan bir CPU’dan sekiz kat daha hızlı çalışan bir çip tasarlamasına izin verdi.

Araştırmanın bir parçası olmamasına rağmen Boston Dynamics’teki mühendisler, ilerlemeyi övdü ve daha önce çok zor olan bazı heyecan verici hareketlerin önünü açacağını söylediler.

Araştırma, Nisan ayında Programlama Dilleri ve İşletim Sistemleri için Uluslararası Mimari Destek Konferansı’nda sunulacak

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor