blog-3

Sistem Yöneticisi

17.04.2019 15:55:44

Su Altı Robotu: MantaDroid

Singapur Ulusal Üniversitesi’nde araştırmacılar, hayalet vatoza (manta ray) benzeyen ve onun gibi hareket eden, su altında daha iyi gizlenebilen bir su altı robotu tasarladı. Su altı gözetlemesi ve biyoçeşitlilik çalışmalarında kullanılmak üzere geliştirilen MantaDroid, şu anda kullanılan geleneksel su altı cihazlarına göre dikkat çekmeyen bir alternatif öneriyor.

Uzunluğu 35, genişliği 63 santimetre ve yalnızca 0,7 kilogram olan su robotu 10 saate kadar saniyede 0,7 m hızla yüzebiliyor.

Doçent Chew Chee Meng ve Yeo Khoon Seng liderliğindeki üniversitenin araştırma ekibi, “Hayalet Vatozların doğanın en zarif ve etkili yüzücülerinden biri olarak kabul ediliyor. Sualtı türünün çoğunun aksine, hayalet vatozlar, palyatif kanatlarını zahmetsizce sallayarak dalgalı denizlerde seyir yapmalarını sağlayan benzersiz bir mekanizmaya sahip. Bu ayırıcı özellik mekanizmanın ardındaki bilimin anlaşılmasına ve benzeri mekanizmaların otonom su altı araçlarına (AUV’lere) nasıl eklenebileceğine dair fikir verdi.” dedi.

MantaDroid, esnek pektoral yüzgeçleriyle, polivinil klorür (PVC) levhalarla üretilmektedir. Bunlar sıradan AUV’lerde bulunan pervane tabanlı iticiler yerine kullanılır ve daha uzun menzil için çalışabilecek potansiyele sahiptir.

Bu yüzgeçler, düz ve geniş bir gövdeye bağlanır ve gerçek bir hayalet vatozun taklidini tamamlarlar. Gövde, bir dizi sensöre ev sahipliği yapar ve deniz biyolojik çeşitliliğini incelemek, hidro grafi verileri ölçmek ve arama operasyonlarını gerçekleştirmek gibi farklı amaçlar için kullanılabilir.

 

çıngıraklı kinematiği çoğaltan diğer çırpınan sualtı robotlarından farklı olarak, hayalet vatoz her bir yüzgeçte yalnızca bir elektrik motoruyla çalıştırılıyor” dedi. “Ardından, parmakların pasif esnekliği, suyun akış dinamikleri ile doğal olarak etkileşime girmesine izin vererek sonraki hareketleri hızlandıracağız” diye ekledi.

Manta ray robotu, iki yıl boyunca tasarlandı ve ekip, akışkanlar dinamikleri hakkında derinlemesine bir araştırma yaptı ve 40 farklı fin tasarım testini de içeren çok sayıda deney gerçekleştirdi.

NUS ekibi, yüzme performansını ve farklı su derinliklerinde ve öngörülemeyen su altı akımlarında kapasitesini değerlendirmek için MantaDroid’i bir deniz ortamında test edecek. Ekip ayrıca robotun kanat mekanizmasına daha fazla hareket modu eklemek için çalışıyor.

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor