blog-3

Sistem Yöneticisi

27.12.2019 16:18:55

Web Site Analizi Nasıl Yapılır?

Web site analizi, site hakkında bir çok bilgiye sahip olmanızı sağlar. Bu analizi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar  bulunuyor. Analiz yapmanın bir çok seçeneği bulunmaktadır. Bu analiz seçenekleri genel olarak web sitesinin iç ve dış seosu, yazı içeriği, site hızı, mobil analiz gibi bir çok seçenekte web sitenizi analiz edebilirsiniz. Bu konu hakkında analiz yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sıralıyor olacağız.

1- Site Hızı Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Web sayfanızın kullanıcı taraflı en önemli noktası site hızıdır. Bir ziyaretçi web sitenize giriş yaptığında sayfalar arası geçişleri ne kadar hızlı olur ise o kadar daha rahat gezinebilir ve sayfada daha uzun süre kalma olasılığına sahip olabilir. Web sitenizin hızını analiz etmek için bu işin merkezinden yani “Google PageSpeed Insights” üzerinden analiz yapmanız daha faydalı olacaktır. Farklı sitelerden’de analiz yapabilirsiniz. Örnek olarak detaylı bir hız testi için “GTMETRİX” Adlı uygulama sayesinde detaylı hız analizi yapabilirsiniz.

Sitenizi daha hızlı bir hale getirmeniz hem kullanıcılarınız hemde google tarafından çok faydalı bir işlem olacaktır. Siteye ne kadar hızlı girer, sayfalar arası ne kadar hızlı geçişler olur ise, kullanıcı değerlendirmelerinde ve google değerlendirmelerinde o kadar yüksek çıkar. Web sitesinin hızı sadece yazılım tarafına değil, hosting tarafına bağlı olarakta değişebilmektedir. Örnekle SSD’ye sahip olmayan bir hosting paketi kullanıyorsunuz ve web siteniz ortalama 5-6 saniye içerisinde açılıyor. Bunun sebebi eski tip SATA disk’e sahip hosting kullanmanız ve hosting sunucusunun kaynakları yetersiz olmasından dolayıdır. Hızlı ve optimizeli çalışan hosting paketlerini kullanmanız web sitenizin hızı açısından sağlıklı bir işlem olacaktır. Web siteniz için hosting paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

2- Seo Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Web sitenizin google arama sonuçlarında yükselmek için yapılan hizmetlere seo denir. Seo kelimesinin açılımı “Search Engine Optimization” olarak söylenmektedir. Sitenin bütün artıları ve eksileri seo taraflıda eksiler ve artılar yaratacaktır. Sitenizin seo taraflı analizini yaparken dikkat etmeniz bazı kurallar vardır. Bu kurallar genellikle google algoritmalarına göre şekil almaktadır ve devamlı güncellenmektedir. Web sitesinin seo taraflı desteği yeterli değil ise seo hizmeti almanız faydalı olacaktır.

Seo tarafına etki eden en büyük etkenlerden biri makale içerikleridir. Eğer makale içerikleriniz özgün ve devamlı güncel olarak paylaşım yapıyorsanız veya günlük olarak kontrollerinizi sağlayarak doğru bir içerik hazırlıyorsanız her zaman seo tarafından etkisi yararlı olacaktır. En sağlıklı analiz bilgisi veren uygulamalar aşağıda belirtilmiştir.

  • Majestic
  • Semrush
  • MOZ Pro
  • Ahrefs
  • BrowSEO
  • Screaming Frog SEO Spider
  • Google Webmaster Tools

Bu web siteleri ayrıntılı ücretli ve ücretsiz olarak detaylı analiz sunabilmektedir. Bu uygulamalarda analiz yapmanız web sitenizin seo tarafında eksik olduğu alanları daha kolay görebilmenizi sağlayacaktır.

3- İçerik Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hazırladığınız makalelerin kopya içerik olmaması çok önemlidir. Farklı web sitelerinden makale kopyalayıp web sitenizde paylaşmanız içeriklerinizin kalitesini düşürür ve sitenizin yükselme olasılığını düşürmüş olursunuz. Bu noktada özgün içerik hazırlamak kalite açısından önemli bir noktadır.

İçerik analizi yapmak zor ve zahmetli bir işlemdir. Makaleleri tek tek kopyalayıp hepsinin kopya içerik olup olmadığını test etmeniz gerekir. Bunun için “Plagiarism” adlı uygulamayı önerebiliriz. Bu uygulama sayesinde hazırladığınız makalelerdeki cümlelerin farklı bir sitede kullanıp kullanılmadığını görüntüleyebilirsiniz.

4- İç ve Dış Seo Nedir? Analiz Nasıl Yapılır?

İç Seo Nedir?

Web site içeriklerinizde hazırladığınız her sayfa,makale iç seo tarafında etkilidir. Bir makale hazırladığınızda kullandığınız ana kelimeler, iç seo tarafında büyük etki yaşatmaktadır. Site içerisinde URL sayfalamasını “İD” üzerinden veya farklı bir yöntem ile yaparsanız buda iç seo’da sayfalamaya etki edecektir. Web site oluştururken olması gereken sayfaların olmamasıda iç seo tarafında etkilidir. Kısaca web sitenizin genel anlamda yaptığınız bütün işlemler iç seo’yu etkilemektedir.

Dış Seo Nedir?

Dış seo, web sitenin dış bağlantılardan aldığı linkler ve referansların tamamını kapsamaktadır. Farklı sitelerden web sitenize aldığınız linkleme işlemlerine “Backlink” adı verilir. Alınan linkler linklerin hepsi Dış seo tarafında etki göstermektedir. Farklı web sitelerinden link çıkışı alırken, kopya içerik olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tamamiyle özgün olması ve bu verilen linklemenin doğru kelimeden, doğru ilgili sayfaya yönlendirilmesi önemli bir etkendir.

Google tarafında en son ki algoritma güncellemelerin de, farklı web sitelerinden alınan link çıkışlarının sadece ilgili sayfaya yönlendirilmesi daha faydalı ve dış seo tarafında daha etkili olmasını sağlayacaktır. Çoğu linkleme daha öncelerde anasayfaya yönlendirme verilerek sadece ana sayfanın google sıralamalarında derece alması çabalanırken, yeni güncellemelerden sonra bu tehlikeli bir hale geldi. bundan dolayı farklı sitelerden aldığınız anahtar kelimelere link çıkışları, web sayfanızda bulunan ilgili sayfalara yönlenmesi daha sağlıklı olacaktır

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor