blog-3

Sistem Yöneticisi

11.03.2020 18:55:47

SEO Nedir, Neden SEO Çalışması Yapmalıyım?

SEO Nedir, Neden SEO Çalışması Yapmalıyım?

 

Neden SEO? SEO nedir? Bu terimi neden bu kadar sık duyuyorsunuz? Hem SEO uzmanlarının hem de dijital pazarlamayla ilgilenen profesyonellerin en sık karşılaştıkları sorulardır bunlar…

Belki de bir marka sahibisiniz ve bir web sitesine veya bir yazılımcıya ihtiyacınız var. Yaptığınız her görüşmede size konunun bir yerinde mutlaka SEO’dan da bahsedilecektir. Peki o halde SEO ne işe yarıyor? Neden bu kadar dilimizde?

Bu terimle yüzleşmemiz, tanışmamız (Türkçe ifade edersek, SEO, “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına geliyor.) 15 yıl öncesine dek uzanıyor. Yani aslında, çok da yeni bir terim değil.

En basit anlatımla, SEO, yani Arama Motoru Optimizasyonu, sizi Google gibi arama motorlarında güçlü kılar. Google ve diğer arama motorlarında, markanıza dijital bir varlık kazandırmış olursunuz.

Kaynak: https://www.seocu.com/nedir

Neden SEO Çalışmasına Başlamalıyım?

“Neden SEO” sorusunun cevabını aşağıda 9 maddeyle birlikte vereceğiz. O zaman, konuyu daha iyi anlayacaksınız!

Günümüzde, internet dünyasında, en büyük trafik; organik aramalar sayesinde oluşuyor! Belki de “Neden SEO” sorusunun en önemli cevabı budur? Yine, e-ticaret sitelerini düşündüğümüzde, firmalara en çok para kazandıran, kâr getiren araçların başında da “organik trafik” var!

Sadece yukarıdaki yalın nedenler bile Arama Motoru Optimizasyonunun neden bu kadar değerli olduğunu açıklamaya yeterli. Biz yine de, işinize yarayacak birkaç ayrıntı daha vermeye devam edelim.

SEO neden bu kadar önemli? Arama motoru optimizasyonu neden şirketim kadar değerli olsun?

Tüm uzmanlar, 2020 yılı içerisinde SEO’nun öneminin artacağı görüşündeler. İşini ciddiye alan bir işletme sahibiyseniz, bir markaysanız, SEO konusunu da ciddiye almanız gerekiyor.

Dilerseniz, bu soruların cevabını maddeler halinde verelim:

 1. Kanalların Paylaşımı: Web sitelerinin kazandıkları toplam trafiğin %53’ü organik aramalardan geliyor.
 2. Arama Paylaşımları: Arama motorlarından doğan trafiğin %83’ü SEO ile sağlanıyor! Bu çok ciddi bir rakam değil mi sizce de?
 3. SEO ve Reklam Mantığı: Web trafiğinin %15’lik dilimi ise, ödemeli aramalardan geliyor. Yani, markalar artık, SEO çalışmalarına ek olarak reklam çalışmaları da yapıyorlar. Ama bunun için de SEO bilgisi şart!
 4. Uzun Dönemli Kazanç: Size, SEO için sabırlı olmanız gerektiği hep söylenmiştir. Ama asıl bilmeniz gereken şu ki, SEO yatırımlarınız bir kez başarı sağlamışsa, bu başarının ömrü de bir o kadar uzun olacaktır!
 5. Organik Trafik: Organik trafik kazanımı için hiçbir ek reklam bütçesi harcamanıza gerek kalmaz!
 6. Yapı: SEO çalışmalarınızı bir web sitesini hayata geçirmeden önce ele aldığınızda; web üretim, yazılım vb. süreç de daha organize hale gelir. İşleriniz daha en başından planlanır ve süreç kolaylaşır.
 7. Marka Bütünlüğü: Pazarlama çalışmalarınız da, SEO sayesinde, belirli bir mesaja ve hedefe oturacaktır. Pazarlama faaliyetleriniz planlı ve hedefe odaklı bir şekilde yürüyecektir.
 8. Markanızın Yükselişi: SEO’da başarıyı bir kez yakaladığınızda, bunun çok farklı alanlara verimlilik kattığını fark edeceksiniz. Dijital dünyada arama motoru optimizasyonu demek, neredeyse markanızın ana gövdesi demektir.  
 9. Dönüşüm Oranları: Yine, benzer şekilde; birçok reklam veya ödemeli reklam faaliyeti, dönüp dolaşıp SEO başarınıza bağımlı kalacaktır. Çünkü, bu tür hizmet sunan platformlar, ilk olarak SEO’da ne kadar başarılı olduğunuza bakar! Fiyatlarınız buna göre belirlenir vb.

SEO bu 9 önemli maddeye ek olarak aşağıdaki konularda da markanıza destek olacaktır:

 • Pazarda farkındalığınız artar.
 • Sosyal medya itibarınız, trafiğiniz vb. dolaylı şekilde yükselir.
 • SEO raporları ve süreçleri, müşterinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur! Bu süreci bir geri bildirim bankası gibi de değerlendirebilirsiniz.
 • Müşterilerinize fayda sunan içerikler üretirsiniz, bu da daha çok paylaşım almanız ve daha çok web trafiği anlamına geliyor.
 • Arama motoru optimizasyonu çalışmalarınız siz farkında olun ya da olmayın, markanızın sesini tüm dünyaya duyurur.

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor